resim
Baymak Hidrofor Servisi

Hidrofor bakımları genellikle piston pompalı hidroforlarda yapılmaktadır.

Piston pompalı hidroforlar iki kısımdan oluşur. Yağ tarafı ve Su gövdesi diye ikiye ayrılan hidroforlar 6 ayda bir mutlaka bakımdan geçmelidir.

Kademeli,Santrifüj,kat hidroforları bakım gerektirmeyen hidrofor tiplerindendir. Fakat yinede arada sırada bu hidroforlarında gözden geçirilmesinde faydalı olur. Basınç kapasite ayarları,tankdaki hava oranı,tank içindeki mebranın (balon) durumu kontrol edilmesinde fayda vardır.

Yağ gövdesi: Yağ gövdesinde krank,kranka bağlı rulmanlar,piston kolu,piston koluna bağlı pik piston ve pik pistonu piston koluna bağlayan piston pimi bulunur.

Mekanik aksamların aşınmaması için yağ gövdesi içerinde 1 lt yağ bulunur.Mekanik aksam sürekli devir halinde olduğundan zamanla gövde içerisindeki yağ özelliğini yitir. Yağ özelliğini yitirdiğinde rulmanlar ve sarı piston kolu aşınma yapar zamanla bozulur.

Bazı piston pompalı hidroforlarda sfero çelik dişliler bulunur.İki büyük dişlinin yanı sıra çelik mile bağlı iki adette küçük dişli mevcuttur.

Bu dişliler zamanlar sürtünme sonucunda aşınır ve dişli yatakları kırılabilir.

resim

Hidroforda çalışan parçalar zamanla aşınır ve kireç bağlar. Bakımlarda ve revizyonlarda değişen yeni parçalar.

Su gövdesi:Döküm su gövdesi bünyesinde sürekli basınçlı su barındırmaktadır. Gövde içerisinde çalışan 4 adet sübap bulunur.

Gövde içerisinde suyun emiş ve basışını sağlayan lastik piston bulunmaktadır.Lastik piston piston yatağı içerisinde sürekli ileri geri hareket halinde olduğundan zamanla özelliğini yitirir yada yırtılır.

Döküm gövde içerinde süpapları sabitleyen iki adet sübap baskısı mevcuttur.

Döküm gövde sürekli suyla temas halinde olduğundan kireç kaplar.

Hidroforun çalışmasıyla birlikte hareket eden sübaplar zamanla aşınır,kireç bağlar,sübap lastikleri özelliklerini yitirir, sübap baskıları aşınıp kırabilir..

Döküm gövde ile mekanik gövdeyi birleştiren salamastra yatağı adı verilen içerisinden piston iteneğine bağlı lastik piston milinin geçtigi salamastra yuvası zamanla milin hareketinden dolayı aşınır ve su sızdırmazlık özelliğini yitir.

Hidrofor bakımında neler yapılır?

Hidrofor bakımlarında öncelikle mekanik aksamda özelliğini yitirmiş olan yağ blok gövdeden alınır ve yerine yani yağ konulur.

Piston milin hareketinden dolayı aşınan salamastara yatağı değiştirilir yada salamastra somunu sıkılarak su akıntısı giderilir.

Hidrofor tankındaki hava oranı kontrol edilir gerekirse hava yastığı sağlanır.

Basınç şartel ayarları kontrol edilir.

Döküm su gövdesinin emiş ve basınç değerleri kontrol edilir.

Gövdenin su emmesi ve basması sağlıklıysa gövde açılmaz.

Gövdenin su emiş ve basışı sağlıksızsa gövde kapağı açılarak sübapların durumu kontrol edilir gövde aşırı kireç bağlamış,sübaplar özelliğini yitirmiş olabilir bu durum hidrofor görevlisi yada bina yönetimine bildirilir gövde kireçlerinin temizlenmesi, süpapların değişmes,i lastik pistonun yenilenmesi,sübap baskılarınında değişmesi gerekmektedir.Bu işlem bakım dışı bir işlemdir tamir olayına girerceginden gerekirse salamastra yuvası ve lastik piston mili de değişebilir.

Piston pompalı hidroforlar ihmal edilmemelidir. Mutlaka 6 ayda bir servis gözetiminden geçmeli aşınan parçaları değiştirilmelidir.

Bünyesinde aşırı basınç ve yüksek elektrik voltajı bulunduran piston pompalı hidroforlar bakımsız kaldıklarında yüksek maliyette masraf çıkartabilir.

Aşınmış,çürümüş döküm su gövdeleri mutlaka değiştirilmelidir.

Aşırı basınç sonucunda patlayabilir buda çok büyük tehlike yaratabilir bu yüzden ihmal edilmemesi gereken cihazlar arasında hidroforlarda bulunmaktadır.


Profesyonel kadro

Uzman servis ekibimiz ve profesyonel çözümlerimiz ile hizmetinizdeyiz.

Uygun Ödeme

Ekonomik Fiyatlarıyla Kredi kartlarına taksit imkanı

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat Hız Odaklı Servis


Baymak kombi servisi olarak verdiğimiz hizmette , ilk önce evinize yada ofisinize gelir, kombinizin arızasını tespit eder ve sizi bilgilendiririz. Sizin vereceğiniz onarım yada bakım kararından sonra garantili Baymak Kombi orjinal yedek parçaları kullanarak cihazınızın onarımı en uygun fiyatlar ile garantili olarak tamir yada bakım yaparız.

Baymak Kombi Servisi

Baymak kombi cihazlarınız, konusunda uzman baymak kombi servisi konusunda sürekli eğitim alan personelimiz tarafından onarım , bakım ve ilk kurulum işlemleri yapılır. Uygun fiyatlar , orjinal yedek parça ve garantili hizmet